Facebook

Sytuacja kadrowa w szkołach z nauczaniem języka niemieckiego jako języka mniejszości w roku szkolnym 2024/2025

28 sierpnia 2024

Zgodnie z rozporządzeniem Minister Edukacji Narodowej pani Barbary Nowackiej (zob. Od 1 września 2024 r. powrót do 3 godzin tygodniowo języka niemieckiego jako języka mniejszości – nowe rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej – Supereule – Platforma edukacyjna Mniejszości Niemieckiej) od 1 września 2024 roku język niemiecki jako język mniejszości w formie dodatkowej (Organizacja nauki języka mniejszości w formie dodatkowej – Supereule – Platforma edukacyjna Mniejszości Niemieckiej) ma być znowu nauczany w wymiarze trzech godzin tygodniowo.

W związku z tym został zakończony długi okres dyskryminacji dzieci uczęszczających na zajęcia z tego języka mniejszościowego. Skutki dyskryminacji dotknęły nie tylko uczniów, ale także nauczycieli, którzy nauczali tego języka mniejszości. Ponieważ zmniejszenie liczby godzin zmniejszyło ich pensum nauczyciela. Nauczyciele, którzy posiadali możliwość nauczania innych przedmiotów, zazwyczaj pozostawali w swoich szkołach i uzupełniali redukcję etatów poprzez nauczanie innych przedmiotów. Inni nauczyciele zostali zmuszeni do uzupełnienia swoich godzin pracy poprzez nauczanie języka niemieckiego w kilku szkołach lub do opuszczenia szkoły i szukania nowej pracy w innej dziedzinie. Niektóre szkoły stoją więc przed organizacyjnym wyzwaniem na kolejny rok szkolny.

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (ZNSSK) zwrócił się już pod koniec stycznia do gmin z trzech województw, w których jest nauczany język niemiecki jako język mniejszości, z zapytaniem o sytuację kadrową w szkołach, dla których gminy są organem prowadzącym.

To samo zapytanie zostało skierowane do gmin w sierpniu 2024: do 54 gmin z województwa opolskiego – 29 gmin wysłało odpowiedzi; do 61 gmin z województwa śląskiego – 26 gmin wysłało odpowiedzi oraz 18 gmin z województwa warmińsko-mazurskiego – 6 gmin wysłało odpowiedzi.

Z województwa opolskiego następujące gminy zgłosiły problemy kadrowe: Radłów, Prószków, Dobrodzień, Opole, Krapkowice.

Z województwa śląskiego nauczyciele germaniści są poszukiwani w następujących gminach: Jejkowice, Rybnik, Wodzisław Śląski.

Z województwa warmińsko-mazurskiego gminy nie zgłosiły braku nauczycieli.

 

Oferty pracy dla nauczycieli są zamieszczone na platformie edukacyjnej Mniejszości Niemieckiej supereule.pl w zakładce „giełda pracy”.

Więcej informacji: [LINK]
Rodzinka